Osteoporóza: Na co se zaměřit?

Co je osteoporóza?

Osteoporóza je onemocnění, které se vyznačuje úbytkem kostní hmoty, hustoty a pevnosti kostí. Následkem jsou pak kosti křehké a náchylnější ke zlomeninám. 

osteoporoza

Možná to nevíte, ale kost je živá tkáň, která prochází neustálým procesem remodelace. Stará kost je odbourávána buňkami, kterým říkáme osteoklasty a nová kost je tvořena buňkami zvanými osteoblasty. Při osteoporóze je tato rovnováha mezi odbouráváním a novotvorbou kosti narušena. Postupně se tak mohou kosti stát křehčími a náchylnějšími ke zlomeninám.

Jaké jsou příznaky osteoporózy?

Osteoporóza je bohužel po dlouhou dobu velmi nenápadné onemocnění. Obvykle není odhalena, dokud nedojde ke zlomenině. Zlomeniny související s osteoporózou se nejčastěji vyskytují v oblasti páteře, kyčle, zápěstí a dalších nosných kostí. Tyto zlomeniny pak mohou vést k chronické bolesti, snížené pohyblivosti a celkově zhoršené kvalitě života. 

V některých případech ale můžeme pozorovat nenápadné příznaky úbytku kostní hmoty ještě než dojde ke zlomenině. Mezi příznaky patří:

 • ztráta výšky a vyhrbení v oblasti horní části páteře
 • ústup dásní a ztráta zubů
 • oslabená síla stisku ruky
 • bolesti kostí a svalové křeče

Jaké jsou možné příčiny osteoporózy?

Osteoporóza primární souvisí se stárnutím a především s poklesem pohlavních hormonů. Ačkoli může postihnout osoby všech věkových kategorií a pohlaví, nejčastěji se vyskytuje u žen po menopauze nebo po hysterektomii. Odstraněním dělohy nebo přechodem klesají u žen hladiny estrogenu, který má významnou roli roli při udržování hustoty kostí. Podobně postupný pokles hladiny testosteronu u mužů, může vést k vyššímu riziku osteoporózy.

Sekundární osteoporózu ale může způsobit například také užívání glukokortikoidů, antiepileptik, chemoterapeutia, inhibitorů protonové pumpy užívaných běžně a bohužel dlouhodobě zejména při refluxu a thiazolidiny užívané jako perorální antidiabetika. Mezi chorobné stavy, které mohou způsobit osteoporózu, pak patří hyperparatyreóza (zvýšená sekrece parathormonu), hyperfunkce štítné žlázy, chronické selhání ledvin nebo Cushingův syndrom.

Bez ohledu na příčinu ale může k osteoporóze přispívat také nedostatek živin! 

Vitamíny D a K, vápník a hořčík jsou pro zdraví kostí naprosto zásadní mikroživiny. Pokud nám některé z nich chybí, můžeme být osteoporózou ohrožení. V našem těle totiž funguje celý systém mechanismů, jak při nedostatečném příjmu těchto mikroživin, využít jejich tělesné zásobárny.

Osteoporóza a magnezium

Věděli jste, že kosti jsou největší zásobárnou magnezia v těle? A že magnézium je jedním z nejvíce deficitních minerálů u většiny lidí? A že právě magnezium využívá více než 300 enzymatických reakcí v našem těle? A že ze stravy je magnézium dnes poměrně těžké získávat v dostatečné míře? A že konzumace průmyslově zpracovaných potravin nebo stres potřebu magnezia zásadně zvyšuje?

Máte-li nedostatek magnezia, bude si ho Vaše tělo získávat právě z kostí!

Osteoporóza, vitamín D a vitamín K2

Věděli jste, že metabolismus vápníku v těle ovlivňuje vitamín D? Že vitamín K řídí zabudování vápníku do kostí namísto ukládání do cév a měkkých tkání? Že podmínkou pro zabudovávání vápníku získaného ze stravy do kostí je pravidelný pohyb? A že byste nikdy neměli užívat vitamín D bez vitamínu K2?

Jednoduše řečeno, nutričně bohatá a pestrá strava má zásadní význam pro udržení zdraví kostí a prevenci osteoporózy. K nedostatku živin ale může docházet nejen v důsledku nekvalitního nebo nutričně chudého stravování. Důležitou roli mohou hrát také poruchy příjmu potravy u mladých žen a mužů nebo malabsorpční syndromy, jako je celiakie, Crohnova choroba nebo ulcerózní colitida.

Riziko vzniku osteoporózy zvyšuje i výskyt tohoto onemocnění v rodině, dlouhodobé sezení bez dostatku pohybu a nadměrná konzumace alkoholu, kávy a kouření.

Diagnostika hustoty kostní hmoty

Diagnostika hustoty kostní hmoty a osteoporózy probíhá pomocí tzv. rentgenové denzitometrie. Denzitometr využívá slabé rentgenové záření o dvou vlnových délkách, kde dochází na jedné úrovni energie k pohlcení záření kostí a na druhé úrovni energie k pohlcení záření měkkými tkáněmi jako jsou svaly a tuk. Vyšetření trvá několik minut, pacient leží na speciálním lůžku, zůstává oblečený a scanner zachycuje buď jednu, nebo více oblastí kostí. V praxi se obvykle měří na dvou místech, zpravidla v oblasti bederní páteře a horní části stehenní kosti.

O výsledku vyšetření vypovídají dvě hodnoty zvané T-skóre a Z-skóre.

T-skóre – určuje odchylku kostní minerální hustoty od hodnoty určené na základě výsledků mladých zdravých jedinců stejného pohlaví.

 • hodnota vyšší než -1 odpovídá hodnotám zdravého jedince
 • hodnota v rozmezí -1 až -2,5 vypovídá o prvním stádiu řídnutí kostí tzv. osteopenii
 • hodnota nižší než -2,5 ukazuje onemocnění kostní tkáně se zvýšenou křehkostí kostí tedy osteoporózu

Z-skóre – slouží k porovnání výsledků hustoty kostní hmoty s průměrnými hodnotami osob stejného věku a pohlaví.

A co Vám poradíme my naturopaté a terapeuti klinické nutriční medicíny pro prevenci, ale také zabránění rozvoje osteoporózy?

 1. jíst dostatek bílkovin v každém jídle, přičemž doporučený denní příjem je 1 gram čistých bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti
 2. jíst potraviny bohaté na vápník jako jsou například sardinky, ale také tvrdé sýry a kvašené mléčné produkty (velké množství mléka ani tavené sýry nedoporučujeme)
 3. jíst dostatek pestré zeleniny všech druhů a barev
 4. pravidelně se hýbat, protože pohyb je nezbytný pro zabudovávání vápníku do kostí
 5. omezit alkohol, kouření - ani jedno nikomu z nás prostě nesvědčí
 6. u velkého rizika a již vzniklé osteoporozy snížit příjem kávy na maximálně jednu denně
 7. pravidelně ale bezpečně se vystavovat slunci
 8. zvážit bezpečnou a účinnou suplementaci vitamínu D, a to výhradně zároveň s vitamínem K2. Více o bezpečné suplementaci vitamínu D si přečtěte v našem článku: Mám suplementovat vitamín D? 
 9. zvážit dlouhodobou suplementaci kvalitního magnezia v účinné formě. Více o důležitosti užívání vhodné formy magnezia si přečtěte v našem článku: Nástrahy suplementace: Hořčík


Tip pro ženy po menopauze: Poraďte se se svým gynekologem o nasazení hormonální substituční léčba (HRT) bioidentickými (nikoli syntetickými) hormony. Bylo prokázáno, že nasazení HRT brzy po nástupu menopauzy snižuje rychlost odbourávání kostní hmoty. V metaanalýze zahrnující 57 studií a přibližně 10 000 žen se po dvou letech HRT zvýšila BMD v páteři o 6,8 % a v kyčli o 4,1 %. 

Jako naturopaté apelujeme na užívání bioidentických nikoli syntetických hormonů.

Autor:

Dizajn bez názvu (33)

Disclaimer: Poskytnuté informace nemají sloužit jako náhrada odborného posouzení Vaším lékařem. Než začnete užívat jakýkoli doplněk stravy nebo provádět jakékoli změny ve stravování či cvičení, vždy se poraďte se svým lékařem nebo jiným kvalifikovaným poskytovatelem zdravotní péče.

 

6 položek celkem

Cena

901199
1901199
Epsomska sul NATUROTEKA
Novinka
90 Kč

doplnění magnesia relaxace a regenerace svalů uvolnění napětí podpora detoxikace

Kód: 204
1 Tripple Magnesium 120 kapsli
459 Kč

Organicky/chelátově vázaný hořčík ve třech účinných a aktivních formách: malát, glycinát a taurát Čistá, dobře vstřebatelná a tělem využitelná trojkombinace hořčíku Bez...

Kód: 499
13051 1optimal vege proteiini natural11
499 Kč

Kvalitní a čistá kombinace proteinu z celozrnné rýže + hrachového proteinu Kompletní aminokyselinové spektrum Směs bohatá na BCAA + EAA Vysoká využitelnost a...

Kód: 54
Naturtreu Vitamin A Tropfen Produktbildj
599 Kč

Tekutý vitamín A v MCT oleji Vynikající biodostupnost Flexibilní dávkování, snadné podávání v tekutinách nebo aplikace pod jazyk Vhodný také na obličej jako...

Kód: 138
x
Novinka
759 Kč

Veganský vitamín D z lišejníku Vitamín K2 MK7 jako menachinon ve skvěle vstřebatelné 100% all-trans verzi 1 kapka = 1000 IU (25μg) vitamínu D3 & 12μg vitamínu K2 MK7...

Kód: 170
Multivitamin 120cps Web Mockup v2 Alpha 1500x (1)gbf
1 199 Kč

Vyvážená kombinace základních a nejvíce deficitních 14 vitamínů a 6 minerálů Neobsahuje rizikové složky Obal kapsle je vyrobený z neškodné nerozpustné vlákniny Plnivo...

Kód: 78
Doporučeno klinickými naturopaty
Doporučeno klinickými naturopaty
Možnost osobních konzultací
Možnost osobních konzultací
Ověřené složení
Ověřené složení