Osteoporóza: Na co se zaměřit?

Co je osteoporóza?

Osteoporóza je onemocnění, které se vyznačuje úbytkem kostní hmoty, hustoty a pevnosti kostí. Následkem jsou pak kosti křehké a náchylnější ke zlomeninám. 

osteoporoza

Možná to nevíte, ale kost je živá tkáň, která prochází neustálým procesem remodelace. Stará kost je odbourávána buňkami, kterým říkáme osteoklasty a nová kost je tvořena buňkami zvanými osteoblasty. S věkem se proces remodelace zpomaluje. Při osteoporóze je rovnováha mezi odbouráváním a novotvorbou kosti narušena. Postupně se tak mohou kosti stát křehčími a náchylnějšími ke zlomeninám.

Jaké jsou příznaky osteoporózy?

Osteoporóza je bohužel po dlouhou dobu velmi nenápadné onemocnění. Obvykle není odhalena, dokud nedojde ke zlomenině. Zlomeniny související s osteoporózou se nejčastěji vyskytují v oblasti páteře, kyčle, zápěstí a dalších nosných kostí. Tyto zlomeniny pak mohou vést k chronické bolesti, snížené pohyblivosti a celkově zhoršené kvalitě života. 

V některých případech ale můžeme pozorovat nenápadné příznaky úbytku kostní hmoty ještě než dojde ke zlomenině. Mezi příznaky patří:

  • ztráta výšky a vyhrbení v oblasti horní části páteře
  • ústup dásní a ztráta zubů
  • oslabená síla stisku ruky
  • bolesti kostí a svalové křeče

Jaké jsou možné příčiny osteoporózy?

Osteoporóza primárně souvisí se stárnutím a především s poklesem pohlavních hormonů. Ačkoli může postihnout osoby všech věkových kategorií a pohlaví, nejčastěji se vyskytuje u žen po předčasné menopauze, menopauze nebo po hysterektomii. Odstraněním dělohy nebo přechodem klesají u žen hladiny estrogenu, který má významnou roli roli při udržování hustoty kostí. Podobně postupný pokles hladiny testosteronu u mužů, může vést k vyššímu riziku osteoporózy.

Ke zvýšenému riziku vzniku osteoporózy přispívají významně také genetické dispozice. V genetických testech DNA HEALTH vidíme tyto dispozice u některých klientů, kterým následně doporučujeme preventivní kroky k jejímu zabránění.

Sekundární osteoporózu ale může způsobit například také užívání glukokortikoidů, antiepileptik, chemoterapeutia, inhibitorů protonové pumpy užívaných běžně a bohužel dlouhodobě zejména při refluxu a thiazolidiny užívané jako perorální antidiabetika. Mezi chorobné stavy, které mohou způsobit osteoporózu, pak patří hyperparatyreóza (zvýšená sekrece parathormonu), hyperfunkce štítné žlázy, chronické selhání ledvin nebo Cushingův syndrom.

Bez ohledu na příčinu ale může k osteoporóze přispívat také nedostatek živin! 

Vitamíny D a K, vápník, zinekhořčík jsou pro zdraví kostí naprosto zásadní mikroživiny. Pokud nám některé z nich chybí, můžeme být osteoporózou ohrožení. V našem těle totiž funguje celý systém mechanismů, jak při nedostatečném příjmu těchto mikroživin, využít jejich tělesné zásobárny.

 

Věděli jste, že:

- metabolismus vápníku v těle ovlivňuje vitamín D, proto je nesmírně důležitý jako prevence osteoporózy

- vitamín K2 řídí zabudování vápníku do kostí namísto ukládání vápníku do cév a měkkých tkání

- podmínkou pro zabudovávání vápníku získaného ze stravy do kostí je pravidelný pohyb. Bez pohybu to nejde!

- že byste nikdy neměli užívat vitamín D bez vitamínu K2

- že zvýšený parathormon stojí za odbouráváním vápníku z kostí

- že byste si měli pravidelně testovat hladinu vitamínu D a parathormonu

 

Vitamín D vždy suplementujte pouze v kombinaci s vitamínem K2

Vitamín K2 totiž aktivuje v našem těle proteiny, které pomáhají vázat vápník do kostí a zároveň také brání usazování vápníku v cévách a měkkých tkáních. Zejména u seniorů se může stát, že mají méně funkční ledviny, nemají dostatek pohybu, který je předpokladem, aby se vápník zabudovával do kostí. Často navíc již trpí aterosklerózou a mají podstatné deficity minerálů a vitamínů. Suplementace vitamínu D3 ve vysoké dávce pak právě u nich může způsobit ukládání vápníku do měkkých tkání a cév a stát se tak významným rizikem kardiovaskulárních nemocí. Vitamín K2 je pro vitamín D skvělým parťákem! 

Důležitá je hladina vitamínu D, ale také hladina parathormonu

Parathormon řídí hladinu vápníku v těle. Máme v krvi málo vápníku? Aktivuje se parathormon, aby hladinu vápníku v krvi zvýšil. To ovlivní zdraví našich kostí, protože parathormon odbourává vápník z nich, aby ho mělo tělo dostatek na životně důležité biochemické reakce a fyziologické funkce.

Podle Chrise Masterjohna PhD, amerického experta v oboru nutriční biochemie, je hladina parathormonu důležitým ukazatelem dostatku vitamínu D a potřeby jeho suplementace.

Pokud je hladina parathormonu vyšší něž 3,16 pmol/l a současně hladina vitamínu D hraniční, signalizuje to velmi pravděpodobný nedostatek vitamínu D a potřebu jeho suplementace. Pokud je ale hladina parathormonu nižší než 3,16 pmol/l a současně hladina vitamínu D hraniční, pak není pravděpodobně potřeba navyšovat doporučenou denní dávku vitamínu D.

Parathormon by měl být testován zejména u žen po předčasné menopauze, menopauze, hysterektomii, u všech s anamnézou osteoporózy v rodině, nebo u těch, komu vyšlo zvýšené riziko osteoporózy, zhoršené vstřebávání vápníku v testech DNA HEALTH.

Osteoporóza a magnezium

Věděli jste, že kosti jsou největší zásobárnou magnezia v těle? A že magnézium je jedním z nejvíce deficitních minerálů u většiny lidí? A že právě magnezium využívá více než 300 enzymatických reakcí v našem těle? A že ze stravy je magnézium dnes poměrně těžké získávat v dostatečné míře? A že konzumace průmyslově zpracovaných potravin nebo stres potřebu magnezia zásadně zvyšuje?

Máte-li nedostatek magnezia, bude si ho Vaše tělo získávat právě z kostí!

Jednoduše řečeno, nutričně bohatá a pestrá strava má zásadní význam pro udržení zdraví kostí a prevenci osteoporózy. K nedostatku živin ale může docházet nejen v důsledku nekvalitního nebo nutričně chudého stravování. Důležitou roli mohou hrát také poruchy příjmu potravy u mladých žen a mužů nebo malabsorpční syndromy, jako je celiakie, Crohnova choroba nebo ulcerózní colitida.

Riziko vzniku osteoporózy zvyšuje i výskyt tohoto onemocnění v rodině, dlouhodobé sezení bez dostatku pohybu a nadměrná konzumace alkoholu, kávy a kouření.

Osteoporóza a pohyb

Pravidelný pohyb je nezbytný. Aby docházelo k remodelaci kostní tkáně a aby se vápník zabudovával do kostí, musí být kost pravidelně zatěžována. Nesmírně efektivní je skákání přes švihadlo.

Zajímavý příklad? Astronauté, po návratu z Vesmíru, kde není gravitace a jejich kosti nejsou zatěžovány, mají sníženou hustotu kostní tkáně. Po návratu na Zem dochází k reaktivaci osteoblastů (buněk tvořících kost) a remodelaci jejich kostní hmoty.

Diagnostika hustoty kostní hmoty

Diagnostika hustoty kostní hmoty a osteoporózy probíhá pomocí tzv. rentgenové denzitometrie. Denzitometr využívá slabé rentgenové záření o dvou vlnových délkách, kde dochází na jedné úrovni energie k pohlcení záření kostí a na druhé úrovni energie k pohlcení záření měkkými tkáněmi jako jsou svaly a tuk. Vyšetření trvá několik minut, pacient leží na speciálním lůžku, zůstává oblečený a scanner zachycuje buď jednu, nebo více oblastí kostí. V praxi se obvykle měří na dvou místech, zpravidla v oblasti bederní páteře a horní části stehenní kosti.

O výsledku vyšetření vypovídají dvě hodnoty zvané T-skóre a Z-skóre.

T-skóre – určuje odchylku kostní minerální hustoty od hodnoty určené na základě výsledků mladých zdravých jedinců stejného pohlaví.

  • hodnota vyšší než -1 odpovídá hodnotám zdravého jedince
  • hodnota v rozmezí -1 až -2,5 vypovídá o prvním stádiu řídnutí kostí tzv. osteopenii
  • hodnota nižší než -2,5 ukazuje onemocnění kostní tkáně se zvýšenou křehkostí kostí tedy osteoporózu

Z-skóre – slouží k porovnání výsledků hustoty kostní hmoty s průměrnými hodnotami osob stejného věku a pohlaví.

A co Vám poradíme my naturopaté a terapeuti klinické nutriční medicíny pro prevenci, ale také zabránění dalšího rozvoje osteoporózy?

- jezte kvalitní potraviny bohaté na všechny živiny, minerály a vitamíny. Jezte opravdové potraviny a jídla z nich uvařená, jezte nutričně pestrou a vyváženou stravu s dostatkem bílkovin, vhodných tuků a komplexních sacharidů.

- pravidelně se hýbejte, pravidelně se hýbejte, pravidelně se hýbejte! Pohyb je naprosto nezbytný pro zabudovávání vápníku do kostí = zvedejte váhy, protože silový trénink je velmi efektivní, pravidelně choďte, protahujte tělo - ale cvičení nepřehánějte, protože naopak pravidelný běh na dlouhé tratě může hustotu kostí snížit. Skákání a skákání přes švihadlo je nesmírně efektivní.

- jezte dostatek bílkovin v každém jídle, přičemž doporučený minimální denní příjem je 1 gram čistých bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. A že to je poměrně těžký úkol, vidíme v praxi u klientů poměrně často.

První tři body jsou alfa a omega!

- jezte dostatek kolagenu ze stravy - maso celých zvířat včetně kůže, tedy nejen čistou svalovinu, masokostní vývary, kolagen můžete také suplementovat, protože kosti jsou tvořeny minerály a kolagenem

- jezte potraviny bohaté na vápník jako jsou například sardinky (i s kostičkami), ale také tvrdé sýry a kvašené mléčné produkty (velké množství mléka ani tavené sýry nedoporučujeme).

- suplementace vápníku by měla být pouze jako doplněk zdrojů vápníku z potravy a v rozumném dávkování (pozor na vznik ledvinových kamenů a ukládání vápníku v měkkých tkáních a cévách.

- vzdejte se průmyslově zpracovaných potravin, polotovarů, fastfoodu, přemíry cukru, rafinovaných sacharidů, transmastných tuků, smažených jídel,

- vzdejte se sladkých limonád a kolových nápojů, jsou zdrojem fosfátů, které snižují hustotu kostní tkáně

- jezte dostatek pestré zeleniny všech druhů a barev

- ihned přestaňte kouřit a omezte alkohol - obojí rapidně zvyšuje riziko vzniku osteoporózy a ani jedno nikomu z nás prostě nesvědčí

- u velkého rizika a již vzniklé osteoporózy snížit příjem kávy na maximálně jednu denně

- neužívejte dlouhodobě blokátory protonové pumpy a H2 blokátory pro snížení kyselosti žaludku, což následně zásadně omezuje vstřebávání živin, minerálů a vitamínů

- pravidelně, ale bezpečně se vystavujte Slunci

- pravidelně testujte hladiny vitamínu D, zinku a parathormonu

- zabraňte deficitům vápníku, vitamínu D, zinku, magnesia, bílkovin

- zvažte bezpečnou a účinnou suplementaci vitamínu D, a to výhradně zároveň s vitamínem K2. Více o bezpečné suplementaci vitamínu D si přečtěte v našem článku: Mám suplementovat vitamín D? 

- zvažte dlouhodobou suplementaci kvalitního magnezia v účinné formě. Více o důležitosti užívání vhodné formy magnezia si přečtěte v našem článku: Nástrahy suplementace: Hořčík

- nechejte si otestovat genetické dispozice ke vzniku osteoporózy u některého z našich terapeutů

Zdají se Vám taková opatření náročná? Pak vězte, že tato opatření Vám pomohou nejen s osteoporózou, ale změní Vaše zdraví k lepšímu naprosto ve všech oblastech. Věřte mi.


Tip pro ženy po menopauze: Poraďte se se svým gynekologem o nasazení hormonální substituční léčba (HRT) bioidentickými (nikoli syntetickými) hormony. Bylo prokázáno, že nasazení HRT brzy po nástupu menopauzy snižuje rychlost odbourávání kostní hmoty. V metaanalýze zahrnující 57 studií a přibližně 10 000 žen se po dvou letech HRT zvýšila BMD v páteři o 6,8 % a v kyčli o 4,1 %. 

Jako naturopaté apelujeme na užívání bioidentických nikoli syntetických hormonů.

Autor:

Dizajn bez názvu (33)

Disclaimer: Poskytnuté informace nemají sloužit jako náhrada odborného posouzení Vaším lékařem. Než začnete užívat jakýkoli doplněk stravy nebo provádět jakékoli změny ve stravování či cvičení, vždy se poraďte se svým lékařem nebo jiným kvalifikovaným poskytovatelem zdravotní péče.

 

6 položek celkem

Cena

1491199
11491199
Epsomska sul NATUROTEKA
Novinka
149 Kč

Doplnění magnesia Relaxace a regenerace svalů Uvolnění napětí Podpora detoxikace

Kód: 204
13051 1optimal vege proteiini natural11
499 Kč

Kvalitní a čistá kombinace proteinu z celozrnné rýže + hrachového proteinu Kompletní aminokyselinové spektrum Směs bohatá na BCAA + EAA Vysoká využitelnost a stravitelnost...

Kód: 54
Multivitamin 120cps Web Mockup v2 Alpha 1500x (1)gbf
1 199 Kč

Vyvážená kombinace základních a nejvíce deficitních 14 vitamínů a 6 minerálů Neobsahuje rizikové složky Obal kapsle je vyrobený z neškodné nerozpustné vlákniny Plnivo kapsle...

Kód: 78
1 Tripple Magnesium 120 kapsli
459 Kč

Organicky/chelátově vázaný hořčík ve třech účinných a aktivních formách: malát, glycinát a taurát Čistá, dobře vstřebatelná a tělem využitelná trojkombinace hořčíku Bez...

Kód: 499
Naturtreu Vitamin A Tropfen Produktbildj
599 Kč

Tekutý vitamín A v MCT oleji Vynikající biodostupnost Flexibilní dávkování, snadné podávání v tekutinách nebo aplikace pod jazyk Vhodný také na obličej jako...

Kód: 138
x
759 Kč

Veganský vitamín D z lišejníku Vitamín K2 MK7 jako menachinon ve skvěle vstřebatelné 100% all-trans verzi 1 kapka = 1000 IU (25 μg) vitamínu D3 & 12μg vitamínu K2 MK7...

Kód: 170