Koenzym Q10 pro dlouhý život

Na podzim minulého roku navštívil Prahu prof.  Dr. Urban Alehagen, profesor kardiologie na univerzitě v Linköpingu ve Švédsku, hlavni autor studie KiSel-10, kterou přijel představit. A my jsme byli u toho.

O co ve studii šlo?

443 osob ve věku 70-87 (!) let bylo rozděleno na dvě skupiny. Jedna dostávala placebo a druhá 200 mg Koenzymu Q10 a 200 mcg selenu. A to denně po dobu 4 let, během kterých byla sledována nejen úmrtnost, ale i krevní ukazatele zánětu, oxidativního stresu, poškození srdce a další markery.

Již během těchto čtyř let se vyskytly významné rozdíly v úmrtnosti v obou skupinách. Ve skupině užívající CoQ10 a selen bylo zjištěno snížení úmrtnosti u osob trpících ischemickou chorobou srdeční, diabetem, hypertenzí a sníženou funkční kapacitou na polovinu oproti placebo skupině. Rozdíly byly i ve sledovaných krevních markerech.

Co bylo ale nejzajímavější? Rozdíly mezi oběma skupinami přetrvávaly i po ukončení studie, a tedy po vysazení obou suplementů. Vědci pravidelně kontrolovali krevní markery a úmrtní listy a zjistili významné rozdíly v obou skupinách, které přetrvávaly dlouhých 12 let! I „pouhé“ čtyři roky suplementace vedly k tak obrovským změnám v organismu, že jejich efekt přetrvával neuvěřitelných dvanáct let. Je to o to více fascinující, když si uvědomíme, kolik let bylo osobám, které se studie účastnily!  Byly ve věku, kdy organismus spíše uvadá, než aby byl schopen nějaké významnější regenerace. 

Co jsou vlastně Koenzym Q10 zač?

Koenzym Q10: Nezbytný pro tvorbu energie v našem organismu a důležitý doplněk stravy při užívání statinů, léků na snížení cholesterolu

Koenzym Q10, známý také jako ubichinon, je lipofilní, vitaminu podobná látka přítomná v každé buňce těla. Hraje klíčovou roli v takzvaném mitochondriálním energetickém metabolismu, konkrétně v elektronovém transportním řetězci, kde podporuje výrobu ATP (adenozintrifosfátu). ATP je hlavním zdrojem energie pro naše buňky. CoQ10 je také významným antioxidantem, který chrání buňky před oxidativním poškozením způsobeným volnými radikály.

CoQ10 má značný význam pro zdraví srdce. Jeho schopnost zlepšovat energetický metabolismus srdečního svalu a chránit cévy před oxidačním stresem byla potvrzena v mnoha studiích.

Důležitým aspektem CoQ10 je jeho význam v kontextu užívání statinů, léků předepisovaných pro snížení cholesterolu. Statiny totiž snižují nejen hladinu cholesterolu, ale také hladiny CoQ10 v těle. To může vést k zásadním nežádoucím účinkům, jako je nedostatek energie pro srdce, svalová únava a bolesti svalů. Suplementace CoQ10 může pomoci zmírnit tyto vedlejší účinky, zlepšit funkce a práci mitochondrii, elektráren v našich buňkách, podporovat celkovou energii v těle a podpořit zdraví a výkonnost srdce.

A co říká o Koenzymu Q10 guru biochemie, americký biochemik a nutriční specialista Chris Masterjohn PHD?

"Pokud chcete prožít dlouhý život s minimem vrásek, bez bolestí hlavy, bez problémů s cukrem v krvi, bez infarktů a s neuvěřitelným pocitem pohody, možná byste měli zvážit doplňování CoQ10.

Vždyť ve studiích bylo prokázáno, že doplňování CoQ10 zlepšuje plodnost žen, zdraví spermií a hormony u žen s PCOS.  CoQ10 kontroluje hladiny glukózy v krvi, což chrání před cukrovkou, která je hlavním zabijákem, pomáhá snižovat peroxidaci lipidů a zánětlivý marker interleukin-6, což pomáhá chránit před většinou chronických onemocnění, snižuje úmrtnost na kardiovaskulární choroby a zdá se, že pomáhá s vráskami a pružností kůže, snižuje depresi a úzkost, snižuje migrény a zlepšuje subjektivní pohodu."

S užíváním Koenzymu Q10 to ale nepřehánějte. Chris Masterjohn zdůrazňuje individualitu a genetické dispozice každého člověka pro tvorbu Koenzymu Q10 a doporučuje neužívat vyšší dávku než 100-200 miligramů denně s tím, že například 400 mg už může u některých jedinců snižovat únavu, zatímco u jiného člověka naopak 500 mg únavu sníží. I my často nabádáme své klienty, aby vnímali účinek doplňků stravy a věnovali pozornost signálům těla. Jednoduše neprofitujeme každý ze stejné dávky.

 

Mimochodem v laboratořích Spadia je možné si nechat hladinu Koenzymu Q10 nechat přeměřit.


Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5894963/

https://www.kisel-10.co.uk/

 

3 položek celkem

Cena

499799
1499799
Glanzvoll CoenzymQ10 Titelbild1
799 Kč

Ve formě účinného a studiemi prověřeného ubiquinonu Vysoká dávka 200 mg na 1 kapsli a den Vysoce biologicky dostupný Čistý, vyrobený přirozenou fermentací Bez lepku a...

Kód: 234
Naturtreu Bodenschatz Selen Tropfen Titelbild (1)gretg
598 Kč

Přírodní bioaktivní selen pro imunitní systém, štítnou žlázu, kůži a vlasy Přírodní sladká chuť  Snadné užívání díky formě kapek Zásoba 1000 kapek na 500 dní Bez...

Kód: 167
Tripla zinek s vitaminem C od Puhdistamo - 120 kapslí
499 Kč

Organicky/chelátově vázaný zinek ve třech formách: pikolinát, bisglycinát a monomethionin Vitamin C, citrusové bioflavonoidy, volné aminokyseliny a vitamín B6  v aktivní...

Kód: 81