Je příčinou refluxu a pálení žáhy moc žaludeční kyseliny? Většinou naopak!

Reflux, pálení žáhy a pocity kyselosti v žaludku trápí dnes obrovské množství našich klientů. Typickou léčbou bývá užívání inhibitorů protonové pumpy (PPI), H2 blokátorů a antacid. Přesto, že je v příbalovém letáku napsáno, že jsou vhodné jen pro krátkodobou léčbu, a my si vysvětlíme proč, užívá je spousta lidí chronicky a mnohdy nepřetržitě i mnoho let.

Taková informace znepokojí každého naturopata, praktika klinické nutriční medicíny i funkčního lékaře. 

Proč?

Protože kyselé pH a přítomnost kyseliny chlorovodíkové v žaludku je jednoduše důležitou podmínkou trávení, štěpení, vstřebávání potravy a zdraví celkově. Dlouhodobé snižování HCL má totiž významné souvislosti a následky a bude znamenat:

 • nedostatečné štěpení bílkovin v žaludku vlivem snížené denaturace bílkovin a vlivem nedostatečné aktivace enzymu pepsin
 • fermentaci sacharidů v žaludku
 • nesprávnou funkci trávicích enzymů a žluči vlivem nesprávného pH v duodenu (tenkém střevě) a tím nedostatečné štěpení bílkovin, sacharidů a tuků a tím nedostatčené vstřebávání vitamínů a minerálů
 • nedostatečné vstřebávání železa (vlivem nedostatečné redukce z trojmocného na dvojmocné)
 • podvýživu
 • nedostatek v tuku rozpustných vitamínů
 • riziko přemnožení Helicobacter pylori v žaludku
 • riziko přemnožení bakterií v tenkém střevě
 • riziko dysbiózy v tlustém střevě
 • nedostatečnou inaktivaci nežádoucích enzymů a antinutrientů obsažených v potravě 
 • PPI také blokují konverzi hormonů štítné žlázy (nízké fT3)

Jednoduše: Nepřejete si dlouhodobě blokovat tvorbu HCL v žaludku.

Výjimkou je například přítomnost žaludečních vředů, kdy je dočasné blokování HCL naprosto nezbytné.

O tom jak důležité je trávení z pohledu funkční medicíny si přečtěte také v článku kolegy Lukáše Bulína ZDE

Co je to reflux neboli GERD?

GERD je zkratka pro gastroezofagiální refluxní chorobu. Reflux kyseliny je zpětný tok žaludeční kyseliny ze žaludku do jícnu. GERD vzniká, když se reflux kyseliny stane chronickým, vyskytuje se nejméně dvakrát týdně po dobu několika týdnů.

Příznaky a symptomy GERD

Mezi charakteristické příznaky související s GERD patří:  

 • pálení žáhy - pocit pálení na hrudi
 • regurgitace - zpětný tok žaludečního obsahu do krku nebo úst.
 • bolest v horní části břicha
 • zvýšená plnost po jídle
 • říhání
 • škytavka
 • nadýmání
 • nevolnost
 • potíže s polykáním 
 • bolestivé polykání
 • pocit hrudky v krku
 • chronický kašel
 • zánět hlasivek
 • nové nebo zhoršující se astma

Příznaky GERD jsou obecně horší po jídle a vleže.

Hlavní příčiny GERD

Během trávení putuje potrava jícnem a do žaludku vstupuje uvolněním svalu, kterému říkáme dolní jícnový svěrač (LES). Jakmile je potrava v žaludku, LES se uzavře a vytvoří těsnou bariéru mezi jícnem a žaludkem, čímž zabrání regurgitaci neboli navracení žaludečního obsahu zpět do jícnu. Pokud se svěrač neuzavře tak, jak má, může dojít ke zpětnému toku žaludeční kyseliny do jícnu, což způsobuje GERD.

TIP a první intervence, která může velmi dobře fungovat, není-li příčina závažnější!

Protože je LES sval, může být příčinou jeho nedostatečné funkce minerálová nerovnáha. Jako první intervenci, doporučujeme my naturopaté, doplnění magnesia do organismu. Nedostatek magnesia totiž sledujeme u většiny našich klientů. V článku o magnesiu vysvětlujeme, proč je důležitá forma magnesia, kterou užíváte a proč má magnesium z lékárny v levné formě oxid pramalé účinky a je navíc projímavé.

Nasycení organismu magneziem pomůže obnovit funkci jícnového svěrače. Sliznici podrážděnou vracející se natráveninou pomůže velmi dobře zhojit a pálení utišit prášek z jilmu červeného.

V každém případě je při opakovaných a dlouhodobých potížích potřeba navštívit gastroenterologa, aby zjistil stav sliznice, možnou přítomnost Helicobaktera pylori, Clostridií difficile nebo jiných patogenů i možné příčiny jako například hiátová hernie. Chronické vystavení jícnu působení žaludeční kyseliny může vést k zánětům, erozím a vředům, což může vést ke stavu známému jako Barrettův jícen, který zvyšuje riziko vzniku rakoviny jícnu. Přetrvávající reflux kyseliny a chronický zánět mohou také způsobit zúžení jícnu (striktury), což ztěžuje polykání a způsobuje bolest. 

Řešení refluxu není vždy rychlé a jednoduché. Je potřeba odstranit příčiny, které ke vzniku refluxu vedly. To znamená změnit zvyklosti. Mezi další faktory, které mohou zvyšovat riziko vzniku GERD, totiž patří:

- konzumace průmyslově zpracovaných potravin

- konzumace přemíry sacharidů

- konzumace velkých porcí jídla pozdě večer

- kouření

- konzumace alkoholu a kávy

- poruchy pojivové tkáně, jako je sklerodermie

- hormonální nerovnováha estrogenu a progesteronu

- stavy, které zpomalují vyprazdňování žaludku, jako jsou virové infekce, poškození nervus vagus, cukrovka a autoimunitní onemocnění

- nefunkční LES

- užívání PPI (ano), nesteroidních protizánětlivých léků jako ibalgin

- užívání antihistaminik 

- zvýšený vnitrobřišní tlak spojený s obezitou a těhotenstvím

- hiátová hernie neboli brániční kýla

a

- HYPOCHLORHYDRIE neboli nedostatečná tvorba kyseliny chlorovodíkové v žaludku!

Ano, čtete správně. Jednou z hlavních a často přehlížených příčin refluxu je právě hypochlorhydrie neboli nízká hladina HCL.

Jak je to možné? 

Kyselé pH v žaludku pomáhá kontrolovat správnou funkci LES. Když senzory LES zjistí kyselé prostředí v žaludku, svaly se stáhnou a svěrač se uzavře. Ve stavech s nízkým obsahem žaludeční kyseliny k tomuto zpětnovazebnímu mechanismu nedochází, což vyvolává uvolnění LES a umožňuje žaludečnímu obsahu cestovat do jícnu.

Co s tím?

Užívání PPI, tedy inhibitorů protonové pumpy a blokátorů H2 receptorů může krátkodobě ulevit. Nepodléhejte ale pokušení ulevovat si takto dlouhodobě. Následky viz. výše mají dopad na zdraví, jen je pravděpodobně nebudete přičítat užívání těchto léků. 

Určitě doplňte magnesium (ve formě bisglycinát) a utište sliznici práškem z jilmu.

1. Změňte to, co k refluxu vedlo

  Pokud se v některých bodech poznáváte, začněte tam:

 • snižte hmotnost, aby se snížil vnitrobřišní tlak a tlak proti LES

Nicméně! pokud máte nadváhu, pomůže snížení hmotnosti rozhodně na všech frontách, o tom nemusí být přece řeč.

 • vyvarujte se jídla 3 hodiny před spaním nebo vleže

Poslední jídlo byste měli konzumovat nejpozději 3 hodiny před spaním také proto, aby se nastartovaly v těle všechny potřebné regenerační a detoxikační procesy, které pak trávení jídla brzdí a narušuje tím architekturu spánku.

 • nekuřte! Kouření je sabotáž vlastního těla. Nedělejte to.
 • vyhýbejte se spouštěcím potravinám, jako je káva, sycené nápoje, alkohol, kořeněná jídla, rajčata, citrusy, čokoláda, máta a tučná jídla
 • přestaňte jíst nekvalitní průmyslově zpracované potraviny a polotovary plné cukru, soli a ingrediencí, o kterých netušíte, co vlastně jsou. 

Začněte jíst opravdové potraviny a jídla z nich uvařená! 

 • jezte pomalu. Fakt!
 • zamyslete se, jak moc žijete ve stresu a nervozitě…. změňte to, pokud ano.

Ve funkční medicíně se říká: “Pokud si neuděláš čas na zdraví, budeš si muset udělat čas na nemoc.”

2. Zklidněte sliznice gastrointestinálního traktu

 Efektivní je 30 denní kůra:

prášek z červeného jilmu

zinek

vitamín A

probiotikum Saccharomyces Boulardii 

3. Obnovte funkce trávení

 Betain hydrochlorid (HCl) je doplněk stravy, který se ve funkční medicíně běžně se používá k náhradě nedostatku žaludeční kyseliny při jídle u pacientů s hypochlorhydrií. Jeho užívání může dočasně pomoci. Současně je ale samozřejmě nezbytné změnit návyky, které ke vzniku refluxu vedly.

Takzvaná Betainová výzva pomáhá určit vhodnou dávku, která by se měla užívat při každém jídle.

POZOR! Betain HCL neužívejte, pokud máte žaludeční vředy, gastritidu ne poškozenou sliznici jícnu a žaludku!

Začněte užíváním jedné tobolky (350-750 mg) betainu HCl spolu s jídlem.

Pokud po dvou dnech nezaznamenáte při této dávce žádné potíže nebo pocit pálení v žaludku, můžete zvýšit dávku o jednu tobolku s každým jídlem. 

Pokračujte ve zvyšování počtu tobolek každé dva dny, dokud nedosáhnete maximální dávky 3000 mg betain HCl s každým jídlem nebo dokud dávka nezpůsobí mravenčení, pálení nebo jiné nepříjemné pocity.

Pokud se po podání dávky objeví nepříjemné pocity, můžete neutralizovat kyselinu 1 lžičkou jedlé sody rozmíchané ve vodě. Při dalších jídlech pak snižte dávku betain HCl na dříve tolerovanou dávku. 

Jakmile znáte vhodnou dávku, pokračujte v této dávce i při dalších jídlech. Pokud jíte menší jídlo, můžete užívat nižší dávku.

Z naší praxe je zřejmé, že mnoha klientům pomůže už dávka jedné kapsle, užívaná před obědem a večeří, které obsahují bílkoviny, zejména maso.

Spolu s Betainem HCL pomohou nastartovat správné štěpení složek potravy také trávicí enzymy užívané současně před nebo spolu s jídlem.

Více o důležitosti kyseliny chlorovodíkové, trávicích enzymech a celém procesu trávení si přečtěte v úžasném článku Lukáše Bulína.

Zajistěte vlastní tvorbu HCL

Doplňky stravy rozhodně pomohou. Je ale také potřeba zjistit, proč netvoříte sami dostatek kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Pokud pomineme složitější a výjimečnější potíže jako je specifická autoimunita nebo  bariatrická operace, může být potíž v nedostatku “stavebních cihliček” které jsou pro tvorbu HCL nezbytné.

Jde o dostatek:

chloridových iontů - základní stavební kámen pro HCl

sodíku - nezbytný pro vstřebávání chloridů ve střevě a pro správnou funkci žaludečních buněk, které HCl produkují

NaCl získáváme z kuchyňské soli a v praxi se více a více objevují klienti, kteří jí zdravě, jí opravdové potraviny a sami si vaří a příjem soli si do velké míry tedy řídí sami. S domněnkou, že solení není zdravé, pak mají sodíku a chloridů málo.

draslíku - nezbytný pro udržení minerálové rovnováhy a pro dobrou funkci tzv. protonové pumpy, která je klíčová pro sekreci HCl z parietálních buněk v žaludku. Jezte ovoce a zeleninu!

vápníku - nezbytný pro aktivaci enzymů a hormonů, které regulují produkci HCl a také pro kontrakce žaludku. Jezte kvalitní mléčné produkty, nejlépe kozí a ovčí a jezte často sardinky i s kostičkami.

vitamínů B1, B3, B5 - nezbytné pro syntézu HCL. Přidávejte do jídel, salátků, polévek, pomazánek nutriční droždí.

zinku - na zinku jsou závislé enzymy, které se se podílí na produkci HCL, zinek také udržuje zdravou sliznici žaludku. Nedostatek zinku (a to, že jste v tzv. laboratorním rozmezí, neznamená dostatek) vidíme v testech našich klientů velmi často. Zinek je především v mase a v živočišných mléčných produktech, plus také v dýňových semínkách. Při deficitu ale bývá suplementace důležitá.

magnesia - pro funkční kontrakce žaludku i funkční jícnový svěrač (viz výše.)

Pokud Vás trápí trávicí potíže, nevíte si rady, nebo preferujete individuální přístup, domluvte si osobní konzultaci s některým s naturopatů nebo terapeutů. Rádi pomůžeme.

Daria Panáčová 

Dizajn bez názvu (33)

Disclaimer: Poskytnuté informace  nejsou doporučením a nemají nahradit odborné lékařské vyšetření. Vždy se poraďte se svým lékařem než začnete užívat jakýkoli doplněk stravy nebo provádět jakékoli změny ve stravování nebo cvičení.

10 položek celkem

Cena

2592399
12592399
SugaVida Website Digestif Mix Pack Image
749 Kč

Zvyšuje tvorbu vlastních trávicích enzymů Zmírňuje zácpu Snižuje plynatost a nadýmání Zmírňuje příznaky IBS (syndrom dráždivého střeva) Pomáhá při refluxu a pálení žáhy...

Kód: 75
gg ga019
399 Kč

Betain hydrochlorid neboli Betain HCL působí stejně jako přirozená žaludeční kyselina (kyselina chlorovodíková) v žaludku. 

Kód: 258
lahudkove drozdi s b12 vlocky
259 Kč

Bohatý přírodní zdroj vitamínů skupiny B, zinku a bílkovin Neaktivní kmen Saccharomyces cerevisiae Jemné vločky výborné sladkoslané “umami” chuti Do pomazánek, polévek,...

Kód: 285
magnezium bisglycinat by naturoteka
Tip Akce Novinka
549 Kč

Organická forma magnesia 100% magnesia ve formě bisglycinát Vysoká vstřebatelnost  Vysoká tolerance trávicím systémem Relaxační a regenerační efekt Podpora usínání,...

Kód: 291
Jilm červený
449 Kč

Extrakt z kůry Jilmu červeného  Pro podporu normální funkce trávicího traktu Bez přídatných látek, sladidel, cukru, škrobu, soli, sóji, kukuřice, pšenice, lepku, kvasnic,...

Kód: 108
Probiotika Saccharomyces boulardii a Bacillus coagulans od Puhdistamo
od 299 Kč

Silná, účinná a synergická kombinace bakterií mléčného kvašení Bacillus coagulans a kvasinek Saccharomyces boulardii Patentované probiotické kultury Lactospore® a Lynside® 250...

Kód: 66/30
B vitamiini 60kaps 700xZHTZ
od 379 Kč

Vitamíny skupiny B + biotin, innositol a PABA Vitamíny v účinných, aktivních methylovaných formách Vysoká vstřebatelnost a biodostupnost Bez balastních látek, pojiv, plnidel...

Kód: 37/30
Tripla zinek s vitaminem C od Puhdistamo - 120 kapslí
499 Kč

Organicky/chelátově vázaný zinek ve třech formách: pikolinát, bisglycinát a monomethionin Vitamin C, citrusové bioflavonoidy, volné aminokyseliny a vitamín B6  v aktivní...

Kód: 81
Naturtreu Vitamin A Tropfen Produktbildj
599 Kč

Tekutý vitamín A v MCT oleji Vynikající biodostupnost Flexibilní dávkování, snadné podávání v tekutinách nebo aplikace pod jazyk Vhodný také na obličej jako...

Kód: 138
d81b21 f482c934c77b4f54a797012b1e527e3c~mv2
2 399 Kč

Unikátní bylinná směs pro regeneraci sliznice trávicího traktu 100% přírodní a bez chemie Bez GMO, laktózy, cukru Vhodná pro vegany

Kód: 261