Způsobuje chronický stres nemoce? Jaký je úkol nadledvin? Pomůže Ashwagandha?
Cítíte se nesmírně unavení, ráno se Vám špatně vstává, probudíte se pár kávičkami, ale odpoledne byste si nejraději lehli a večer často nemůžete usnout? Možná pomalu tloustnete, jste neustále nachlazení nebo nemocní, máte vysoký tlak nebo cholesterol možná jste zažili panickou ataku, máte úzkosti a nic vás nebaví. Vyčerpání nadledvin nebo poruchu takzvané HPA osy, řešíme s našimi klienty bohužel poměrně často.
Zdroj: Precision Analytical
Možná to nevíte, ale únavu nadledvin lze snadno napravit pomocí stravy, doplňků stravy a změnou životního stylu. Že je to těžké? Změna je potřeba. Pokud budete dále své nadledviny zatěžovat, pokud jim nedopřejete dostatek nutrientů a svému nervovému systému odpočinek, pokud nevystoupíte z komfortní zóny, nedojde ke změně. Naopak. Vyplavování stresových hormonů z nadledvin má významné účinky na ostatní tělesné systémy a že chronický stres je spouštěčem nemocí, je prokázáno. Únava nadledvin, vyčerpání nadledvin, dysfunkce nadledvin nebo dysfunkce osy HPA* sice nejsou uznávanou diagnózou, funkční medicína s těmito pojmy ale běžně pracuje a my naturopaté máme k dispozici velmi podrobné hormonální testy k diagnostice.
*HPA osa = hypotalamus-hypofýza-nadledvinky. HPA osa je řídící centrum veškeré hormonální regulace v těle.
Nadledviny jsou endokrinní žlázou, která produkuje několik důležitých hormonů. Mimo jiné jsou to stresové hormony adrenalin a noradrelin a kortizol.
Při akutním stresu uvolňují naše nadledviny adrenalin a noradrenalin, což připraví organismus na rychlou reakci, známou jako „Bojuj nebo uteč!“. Historicky šlo třeba o kontakt s divokou zvěří. Vyloučí se adrenalin a noradrenalin, dojde ke zvýšení glukózy v krvi, zvýšení srdeční frekvence a krevního tlaku, zrychlenému dýchání, zvýšenému prokrvení svalů a naopak odkrvení trávicího traktu. Stresová reakce nadledvin tedy mobilizuje vše potřebné k boji či útěku a naopak zastaví procesy pro situaci nepotřebné. Super, když našeho prapředka napadl tygr. Při konfliktu se šéfem, kdy se vyplaví stejné hormony, ale nemůžete ani utéct ani tasit pravačku.
Kortizol je pak uvolňován nejen při dlouhodobém stresu, ale také jako součást celkové stresové reakce. Pomáhá organismu přizpůsobit se tím, že reguluje metabolismus, imunitní odpověď, krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Zatímco krátkodobé zvýšení hladin kortizolu může být užitečné, jeho dlouhodobé zvýšení může mít negativní důsledky pro zdraví, včetně oslabení imunitního systému, zhoršení metabolismu a zvýšeného rizika chronických onemocnění.
Žijete-li v chronickém stresu, musí Vaše nadledviny neustále produkovat hormony stresu. Máte firmu, managerskou pozici, jste zodpovědni za několik projektů jste maminka na mateřské, pečujete o nemocné rodiče nebo je Váš nervový systém méně odolný? Pak Vaše nadledviny pracují a pracují a neustále produkují stresové hormony. Dělají to rok, tři, pět, nebo deset let? Váš organismus je chronicky zatížen účinky hormonů a Vaše nadledviny jsou vyčerpávány. Pokud navíc jíte nekvalitní stravu a nemáte dostatek makro a mikroživin, které jsou nezbytné jak pro práci nadledvin, tak pro tvorbu hormonů, dochází k jejich vyčerpávání. Opravdové adrenální vyčerpání je stav, kdy jednoho ráno nevstanete z postele. Prostě to nejde. V ideálním případě by totiž hladina kortizolu měla dosáhnout vrcholu brzy ráno, abyste mohli vstát, během dne klesat a nejnižší hladiny dosáhnout kolem půlnoci, aby byl spánek dostatečně hluboký a regenerativní. Ať už jste ve fázi, že máte trvale vysokou nebo naopak nízkou hladinu kortizolu, způsobí to velmi pravděpodobně dysfunkci HPA osy, únavu nadledvinek a bude to mít negativní dopad na Váš celkový zdravotní stav.
Každý z nás je samozřejmě jinak odolný. Někdo má velmi robustní psychiku, dodává tělu dostatek stravy, minerálů a vitamínů tak, aby nadledviny i nervový, hormonální, kardiovaskulární i imunitní systém měly všechno, co potřebují a stres navíc kompenzuje pravidelným sportem a dostatečným odpočinkem. Dlouhodobý stres ale působí negativně na všechny z nás.
Jak podpořit své nadledviny a zabránit jejich vyčerpání
1. Výživa
Zkrátíme to. Váš organismus je jedna obrovská biochemická továrna. Potřebuje kvalitní stravu, dostatek kalorií, dostatek bílkovin, vhodných sacharidů a tuků a potřebuje pestré zdroje minerálů a vitamínů. Průmyslově zpracované potraviny, strava postavena na sacharidech a cukru, slazené nápoje, alkohol… neposkytují Vaši nadledvinám, ale ani nervovému, imunitnímu, hormonálnímu a dalším tělesným systémům nic, co potřebují. Tělo máme pouze jedno. Naše tělo potřebuje kvalitní palivo. Co mu posíláme, to nám vrací. Fakt.
2. Pravidelnost
V případě chronického stresu prospěje Vašemu organismu a Vašim nadledvinám pravidelnost. Přerušovaný půst funguje skvěle. Pokud jste ale v dlouhodobém stresu, zapomeňte na něj. Uklidněte své tělo pravidelným režimem. Nasnídejte se v co největším klidu, nevynechávejte oběd ani večeři. Tři vyvážená a plnohodnotná jídla denně jsou dobrým krokem. Pokud opravdu nestíháte, kupte si krabičky. Není to optimální, ale pro začátek to pomůže. Stejně tak není optimální nahradit jídlo mixovaným smoothiečkem. Smoothie, poskládané jako plnohodnotné jídlo, ale může být dočasně řešením.
TIP na komplexní Smoothie: Ke kvalitnímu proteinu rozhodně přidejte listovou zeleninu, chia nebo lněná semínka, kus avokáda nebo panáčka kvalitního olivového oleje, mražené borůvky nebo jiné bobule jako zdroj antioxidantů (nevynechávejte!), 4 para ořechy (zdroj selenu), list kadeřávku nebo malé kapustičky, jakoukoli další zeleninu. Smoothie pomalu popíjejte.
3. Spánek, sport, relaxace
Změna spánkového režimu, ulehnutí nejpozději do 23 hodin, úplná tma v místnosti a spánek v délce minimálně 7,5 hodiny je pro Vás zásadní.
Sportujte. Pokud ale své každodenní pracovní nervy po leta kompenzujete adrenalinovým sportem, k tomu jíte nesmysly, nebo nejíte vůbec, a pokud navíc málo spíte… nebudete regenerovat, kortizol bude stoupat a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.
Relaxovat je ztráta času anebo to vlastně neumíte? Ve funkční medicíně se říkává: “Pokud si neuděláte čas na zdraví, budete si muset udělat čas na nemoc.” Život je krátký, nepromarněte ho.
4. Adaptogeny, vitamíny a minerály
Funkční medicínou, ajurvédou i naší praxí ověřená ASHWAGANDHA. My naturopaté ji máme moc rádi a často ji klientům doporučujeme. Ashwagandha je adaptogen. Pokud dáte Ashwagandhě prostor a užíváte ji alespoň pár týdnů, adaptuje Vás na stres. Ashwagandha je jednoduše harmonizátor pro náš nervový systém i mozek přetížený myšlenkami a psychickým stresem.
Kombinace minerálů a vitamínů pro podporu nadledvin současně s Ashwagandhou je rozhodně praxí ověřený postup. Pokud Vaše strava není optimální, bude tohle “combo” na dva měsíce velmi efektivní.
- Vitamín C
- B complex (kvalitní a v methylované aktivní formě)
- Magnesium ve formě bisglycinát
- Zinek
Podívejte se na video od Karolíny a Lukáše o Ashwaghandhe.
Nezapomínejte, že projevy únavy nadledvin jsou velmi pestré a nastupují plíživě: Neustálá únava, neschopnost ráno vstávat, večer naopak problémy usnout. Úzkosti, deprese a náhlé panické stavy. Ukládání tuku v oblasti břicha a přibývání na váze. Potřeba kofeinu a dalších stimulantů. Snížení imunity, rozvoj autoimunity. Z dlouhodobého hlediska pak dochází k trvalému zvýšení krevního tlaku a samozřejmě se tak zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. Zvýšení cholesterolu, protože právě cholesterol je základní stavební kámen pro tvorbu steroidních hormonů, jako je kortizol. Také dochází k negativnímu ovlivnění štítné žlázy a pohlavních hormonů (u žen problémy s cyklem, libidem a otěhotněním, u mužů snížení libida a potence). Nastupují problémy se soustředěním, pamětí, objevuje mozková mlha a zvyšuje se riziko například Alzheimerovy choroby. Vlivem cytokinů pak vzniká chronický zánět se všemi známými důsledky.
Pokud si přejete osobní konzultaci, kontaktujte některého z naturopatů, rádi se Vám budeme věnovat.
Daria Panáčová a Lukáš Bulín
Organická forma magnesia 100% magnesia ve formě bisglycinát Vysoká vstřebatelnost Vysoká tolerance trávicím systémem Relaxační a regenerační efekt Podpora usínání,...