Test Celiakie

Kód: 225
Značka: GENLABS
2 000 Kč 1 785,71 Kč bez DPH
Skladem (>5 ks)

Rozklíčovat, odkud pramení Vaše zdravotní potíže je, alespoň pro nás naturopaty a terapeuty klinické nutriční medicíny, vždy detektivka. Systematicky odkrýváme možné příčiny a spouštěče zdravotní nepohody krok za krokem. Někdy se zdají být příčiny jasné hned, někdy nám a samozřejmě i Vám, našim klientům, dává jejich hledání zabrat. Proto také využíváme testy funkční medicíny nebo testy genetických dispozic a terapie pak personalizujeme na základě výsledků testů. Dalo by se říct, že musíme poskládat celé puzzle možných spouštěčů nemoci našeho klienta a právě výsledky testů mohou být podstatným dílkem skládačky.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Test Celiakie

Kdy je vhodné nechat si udělat test?

Zejména, pokud Vás trápí:

 • zácpy
 • průjmy
 • nadýmání
 • bolesti břicha
 • potíže po konzumaci pečiva apod.
 • trpíte velkou únavou nebo depresemi
 • máte kožní potíže a ekzémy
 • máte v rodině celiakii
 • trpíte jakoukoli autoimunitní nemocí nebo máte autoimunitní nemoci v rodině

Co test zjistí?

Zda jste majitelem takových variant genů, které u Vás zvyšují riziko vzniku celiakie nebo naopak téměř vylučují.

Co byste měli vědět?

Lepek neboli gluten je protein obsažený v pšenici, ječmeni a žitě. Celiakie je onemocnění, při kterém imunitní systém reaguje na lepek a způsobuje zánět a poškození střevní stěny. Celiakie je jednoznačně spojena s genetickými dispozicemi. Pokud Vám tedy v testu vyjde negativní výsledek a nejste nositelem rizikových variant genů HLA-DQ2 a HLA-DQ8, je u Vás celiakie na 99% vyloučena. Pokud naopak jste nositelem rizikových genů, celiakie se u Vás může, ale také nemusí projevit. Spouštěčem bývá například střevní infekce, nevhodné stravování, nadměrná konzumace lepku a alkoholu nebo fyzický či psychický stres.

Co to pro Vás znamená?

Pokud máte příznaky celiakie, jako jsou trávicí potíže, průjem, únava a zároveň máte genetické dispozice k celiakii, je rozhodně řešením bezlepková dieta a my ji doporučujeme. Vyřazením lepku zabráníte zánětu a dalšímu poškození střevní sliznice. Navíc se Vám rozhodně uleví. Komplexním řešením je pak ale zejména zaléčení sliznice střeva a regenerace střevních buněk, zlepšení všech funkcí trávicího traktu a podpora harmonie mikrobiomu. Pro potvrzení diagnózy celiakie je ale potřeba absolvovat také specifické krevní testy a zjistit protilátky proti tkáňové transglutamináze, endomysiu a proti deamidovaným gliadinovým peptidům. 

Další souvislosti:

Lepek je z pohledu nás naturopatů a terapeutů klinické nutriční medicíny důležitým hráčem nejen u celiakie, ale také u zánětlivých nemocech střeva jako je ulcerózní kolitida a Crohnova choroba a také u všech autoimunitních nemocí, alergií, ekzémů.

Lepek totiž může v našem organismu působit potíže z několika důvodů, a to:

 • celiakie = autoimunitní onemocnění charakterizované zánětem a poškozením tenkého střeva vyvolaným konzumací lepku, spolu s tvorbou protilátek spojených s celiakií (viz výše)
 • alergie na lepek nebo pšenici = reakce imunitního systému s následnou tvorbou protilátek typu IgE 
 • neceliakální senzitivita na lepek NCGD = reakce imunitního systému s následnou tvorbou protilátek typu IgG4

My naturopaté a terapeuti klinické nutriční medicíny přistupujeme ke zdravotním potížím a symptomům vždy komplexně. Systematicky hledáme možné spouštěče a příčiny vzniku nemocí. Pokud potřebujete poradit, domluvte si z některým z nás osobní konzultaci.